Pity 2014

Strona główna » Archiwum z 2011 » Opodatkowanie ryczałtem tylko do 200 zł w miesiącu

Strona główna

Opodatkowanie ryczałtem tylko do 200 zł w miesiącu

Jednostka w okresie wakacyjnym zawarła umowy zlecenia z osobami niebędącymi pracownikami (m.in. z sędziami sportowymi). Kwoty te często nie przekraczały jednorazowo 200 zł. Czy w sytuacji gdy takich umów z jedną osobą w ciągu miesiąca było kilka (np. dwie, na kwotę 190 zł każda), można zastosować opodatkowanie ryczałtowe 18%? W jakiej deklaracji należy wówczas wykazać ten podatek?

Dodano: 2012-12-14

Jeśli ten sam pracodawca zawarł z tą samą osobą niebędącą pracownikiem w tym samym miesiącu umowy, w których wartość wynagrodzenia przekroczyła łącznie 200 zł, to należy ten dochód opodatkować na zasadach ogólnych. Nie ma znaczenia, że należności w poszczególnych umowach były niższe niż 200 zł. Ważna jest suma kwot dochodu w tym samym miesiącu od tego samego zleceniodawcy.

Od dochodów zleceniobiorcy nieprzekraczających 200 zł w skali miesiąca pobiera się 18-proc. podatek ryczałtowy, a dochodów tych nie uwzględnia się w zeznaniu podatnika. Pobrany podatek (ryczałty) jednostka ma obowiązek wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego bez składania deklaracji, natomiast do końca stycznia następnego roku podatkowego należy złożyć zbiorczą deklarację PIT-8AR.

Natomiast w przypadku gdy suma należności wypłaconych w danym miesiącu przekracza kwotę 200 zł, to od żadnej części tych należności nie można pobrać ryczałtu – całość wynagrodzenia należy opodatkować na zasadach ogólnych.

Ryczałt od tzw. małych zleceń obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. W przypadku gdy suma należności z tytułu niektórych rodzajów działalności wykonywanej osobiście (o których mowa w art. 13 pkt 2 lub 5–9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof) określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem jednostki (płatnika) z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł, to od dochodów tych pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof). Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30 ust. 3 updof).

W formie ryczałtu mogą być rozliczane przychody z drobnych zleceń, m.in. z: osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej – w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa – jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych (art. 13 pkt 2 updof).

Z listu Czytelnika można wywnioskować, że ta sama osoba otrzymała od tego samego płatnika w tym samym miesiącu należności w łącznej wysokości 380 zł (190 zł + 190 zł). A zatem art. 30 ust. 1 pkt 5a updof nie ma tu zastosowania, nawet w odniesieniu do części tych należności. Całość otrzymanej kwoty należy opodatkować na zasadach ogólnych (według obowiązującej skali podatkowej), co oznacza, że jednostka jako płatnik musi od niej pobrać zaliczkę na podatek dochodowy tak jak od innych dochodów.

Gdyby natomiast suma należności wypłaconych zleceniobiorcy nie przekroczyła kwoty 200 zł w ciągu miesiąca, to zapłacenie ryczałtu przez płatnika oznaczałoby zakończenie rozliczenia tej kwoty. Dochodów z tzw. małych zleceń nie łączy się bowiem z dochodami podatnika opodatkowanymi na zasadach ogólnych, w związku z czym nie należy ich wykazywać w rozliczeniu rocznym podatnika (art. 30 ust. 8 updof).

Jednostka, jako płatnik, ma obowiązek pobrać kwoty zryczałtowanego podatku od wypłaconych należności oraz wpłacić je na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek (art. 42 ust. 1 w zw. z art. 41 ust. 4 updof). Jednostka dokonuje tych wpłat bez składania deklaracji, natomiast w terminie do końca stycznia następnego roku ma obowiązek złożyć zbiorczą deklarację PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof).

Zleceniobiorcę można opodatkować 18% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w sytuacji, gdy:

● suma należności określona w umowie lub umowach z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł oraz

● umowa lub umowy zawarte są z osobą niebędącą pracownikiem płatnika.

PODSTAWA PRAWNA

● Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr , poz. 307; z późn. zm.)

 

Źródło: Rachunkowość Budżetowa 

statystyki