| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Wspólne rozliczenie małżonków przy ryczałcie z najmu mieszkania

Wspólne rozliczenie małżonków przy ryczałcie z najmu mieszkania

Czy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków za 2010 rok w przypadku, gdy żona uzyskuje przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Stan faktyczny

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (art. 9a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Żona zainteresowanego pobiera emeryturę i osiąga jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej przychody z tytułu najmu mieszkania opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pomiędzy wnioskodawcą i jego żoną istnieje wspólność majątkowa i pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Stanowisko podatnika

Zdaniem wnioskodawcy opodatkowanie małżonków określa art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według którego małżonkowie, po spełnieniu warunków tam zawartych, mogą opodatkować się łącznie, z wyłączeniem przychodów opodatkowanych ryczałtem. Możliwość wspólnego opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Natomiast zgodnie z ust. 9 zasady określone w ust. 8 nie dotyczą osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W związku z powyższym wnioskodawca uważa, że jeżeli jego żona osiąga przychody z najmu jako osoba fizyczna, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to mogą oni dokonać wspólnego rozliczenia rocznego za 2010 rok.

Stanowisko organu podatkowego

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Stosownie do treści art. 6 ust. 2 ww. ustawy małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Jak stanowi art. 6 ust. 8 ww. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »